2010. október 27., szerda

Coook in action No. 2: Pilaf

Gyors bejegyzés egy tegnapi főzésről, annak is csak az egyik etapjáról.

A pilaf. Sok ázsiai, közel-keleti nép kedvelt rizsétele, érdekes, hogy meghatározást csak angolul találtam a Wikipedián, és valamiért magyarul kevésbé ismert, pedig a mi rizseshúsunk is ennek egy változata.

A tegnapi menüsor egyik körete volt ez a nagyon ízletes és egészséges pilaf, amelyet Martha Stewart receptje inspirált, és azt gondoltam, megosztom veletek, terjesszétek!

Forrás: www.marthastewart.com
Barna- és vadrizs pilaf (kb 8 köretnyi adag)

kb 30 g szárított vargánya (most frisset is kapni, mégis a szárítottat javaslom)
1/4 liter forrásban lévő víz
125 g vadrizs
2 l zöldség- vagy csirkealaplé, de víz is lehet
250 g barnarizs
75 g fenyőmag
2 evőkanál vaj
250 g apróra vágot salotthagyma
45 g szárított cseresznye vagy tőzegáfonya (ez utóbbi frissen épp most kapható, de nagyon savanyú)
só, bors, aprított petrezselyem

A víz vagy alaplé 2/3-át és a vadrizst feltesszük főni, és kb 45 percig forraljuk, míg a folyadék nagyrésze elpárolog, és a rizsszemek kipukkadnak. Ezzel egyidőben a barna rizst a maradék folyadékban tesszük fel, és felforraljuk, majd alacsony tűzön lefedve szintén kb 45 percig, puhulásig főzzük. A szárított gombát egy kisebb tálban felöntjük a forrásban lévő vízzel, és legalább 20 percig állni hagyjuk, hogy megpuhuljon. Közben a fenyőmagot száraz serpenyőben közepes lángon megpirítjuk. Vigyázzunk, ha egyszer elkezd pirulni, akkor nagyon gyorsan megég!

Ha a gomba megpuhult, szűrjük le egy szűrőbe helyezett nedves papírtörölközővel, vagy kávéfilterrel, és mossuk át, a szűrt levet tegyük félre. (Azért nedves papírtörölközővel, mert egyébként csak a leszűrendő folyadékot szívja magába). Vágjuk a gombát nagyon apróra. Mindkét rizst szűrjük le, és keverjük össze. Egy nagy serpenyőben olvasszuk fel a vajat, dobjuk rá a salottot, ha mepuhult (kb 2 perc), adjuk hozzá a gombát és a gyümölcsöt, végül a gomba levét. Forraljuk addig, amíg majdnem minden levét elfőtte, vagyis a keverék majdnem száraz. Ekkor adjuk hozzá a rizsmixet, melegítsük át, és legvégül a pirított fenyőmagot, petrezselymet keverjük bele. Sózzuk, borsozzuk, és már tálalható is.

Ha előre készítjük, akkor a petrezselymet csak a melegítéskor adjuk hozzá, közvetlenül tálalás előtt!

2010. október 25., hétfő

Happy Halloween!

Forrás: emw.blog.com
Egy kliensünk kérdezte a minap, hogy a kifaragott Halloween tök (avagy Jack o' lantern) húsát meg lehet-e enni. Érdekes és jogos kérdés.

A válasz az, hogy megenni éppen meg lehet, de nem valami jóízű, inkább kesernyés, nem édes, mint a sütőtök. Viszont a magokat, ha a faragás után letisztogatjuk, a sütőben meg lehet sütni, és jó rágcsálnivaló lesz belőle a hideg estékre (vagy focimeccsre). Sőt, ha van türelmünk feltörni az összeset miután megsültek, egy kis cayenne borssal, sóval, esetleg szárított kakukkfűvel, rozmaringgal egy serpenyőben átmelegítve, még jobb rágcsát kapunk. (Ezt bármilyen magggal, sőt, többfajtával egyszerre is megtehetjük.)

Ha pedig tökre vágyunk, mármint ehető tökre, akkor keressük a sütőtöknek nevezett zöldséget, amely ezen a gyűjtnéven sokféle formában (és színben) megtalálható a hosszúkástól a faragnivaló tökre emlékeztető formájú, ámde zöldes színű darabokig. Ma már konzerv tökpüré is kapható, amiből sós köret, vagy édes pie is készülhet.

A tök faragása 

Sokan kérdezték azt is, hogy hogyan lehet tököt faragni. Ehhez szükség van egy filctollra, valamint egy rövidpengéjű késre, és természetesen egy kanálra, vagy hasonló eszközre (kislaptát?) amivel kikaparjuk a tök belsejét.

A tököt jól mossuk meg, és egy sérüléstől mentes oldalát jelöljük ki 'arcnak'. Lehetséges az is, hogy a tök szára a fej 'orra', és a tök az oldalán fekszik, nem a talpán áll. Ha ez utóbbit választjuk, akkor értelemszerűen a tök oldalán vágjunk egy lyukat, amin keresztül kikaparjuk, ha a szára a tetején van, akkor a szárat vágjuk körül. Javaslom, hogy ebben a fázisban ne merőlegesen vágjunk a tök húsba, hanem olyan 60 fokos szögben, és mondjuk a szár körül háromszög alakban, mert így a szár, ami kvázi dugóként szolgál, nem esik bele a tökbe, amikor az már üres.
Jack o' lantern a gangon
Kanalazzuk ki a magokat és a húst is, úgy, hogy azon az oldalon, ahol az arc lesz, próbáljunk minél többet, hogy ne kelljen a vastag húson is átvágnunk a késsel, épp elég nehéz lesz anélkül is. Itt jegyzem meg, hogy ez szerintem nem gyereknek való fealadat, a kanalazást és a rajzolást igen, de a vágást semmiképpen nem szabad rájuk bízni, mert a kés megszaladhat!

Ha ezzel megvagyunk, akkor jöhet az arc rajzolása. Ez teljesen fantázia kérdése - és persze kézügyességé, itt ellesehtő néhány ötlet, ezeket a mintákat ki is lehet nyomtatni. Innentől pedig már csak a formák kifaragása vár ránk. Ha ezzel is készen vagyunk, akkor egy meggyújtott mécsest teszünk bele, visszatesszük a 'kupakját', és kitehetjük az ajtó elé. A hidegben akár hetekig is eláll.


2010. október 20., szerda

Coook in action No. 1

Tudátok, hogy kis konyhában is lehet stílusos, ötletes vacsorát csinálni? Nekünk sikerült! És végre kaptam egy hozzájárulást ahhoz, hogy leírjam, mi történt az egyik Coook bevetésen. Igazi neveket azért nem írok, de legalább a történetet megoszthatom veletek!


Linda kb 1 hete keresett meg minket azzal, hogy barátja, Zoli, eljegyezte őt, és itt az ideje, hogy a szülők találkozzanak. Gondoltak rá, hogy étterembe mennek, de mivel Lindát úgyis állandóan piszkálja leendő anyósa, hogy ritkán főz, azt gondolta, a legjobb lenne otthon alkotnia valamit. Aztán jött a nagy kérdés: mit?


Ekkor jelentkezett nálunk, és másnap már a lakásán voltam, hogy felmérjem a terepet. Nagyon szép lakás Budán, tökéletes egy fiatal párnak, csak éppen a konyha nem túl nagy. Valóban nem gyakran főznek benne, ezért nem is igazán jól felszerelt, de az alapok megvannak, onnan pedig el tudunk indulni.


Elkezdtünk beszélgetni Linda terveiről, mire gondolt, mit szeret, mit nem szeret enni, hogy most azért "villantani" akar egy kicsit, de közben bensőséges, meghitt vacsorát szeretne. Persze előkerült a vesszőparipám is, a szezonális alapanyagok használata is, és végül addig-addig beszélgettünk, míg kialakult egy finom, tartalmas, őszi menü, és még csak arra sem volt szükség, hogy Lindáék konyháját nagyon feldúljuk, ugyanis minden eszközük megvolt - kivéve egy jó robotgépet, és egy jó éles kést. Szerencsére Linda és Zoli szülei sem vetik meg a távolkeleti konyhát, valamint szeretnek kísérletezni, így szabadjára engedhettük a képzeletünket. Szonjával desszertügyben telefonon konzultáltunk, Magyar Kornéliával pedig a beszerző körút előtt beszéltük át az egyes ételekhez társítható borokat. Végül megszületett, íme a kedd esti menü:


Csicsóka krémleves körtés-vöröskáposztás tavaszitekerccsel - Nobilis Birtokbor (2009)


Forrás: Tiny Farm Blog
75 dkg csicsóka (lehet 1/3 rész krumpli, 2/3 rész csicsóka)
1 l zöldség vagy csirke alaplé (vagy leveskocka, ha muszáj), ha túl sűrű a leves, több
1 ek. vaj, 1 ek. olaj
2 fej salott hagyma, vagy 1 fej fehérhagyma
1/2 kisebb fej zeller (nem kell sok!), vagy 2 db szárzeller
őrölt fehérbors, só
2 dl tejszín


Készítsük elő a hagymát, zellert, csicsókát, és ha használunk, krumplit, azaz mindegyiket hámozzuk, majd kockázzuk egyenlő kockákra. Melegítsük fel a vaj és az olaj keverékét közepes lángon, majd dobjuk rá a hagymát. Ha üveges, mehet rá a zeller, és a csicsóka (és a krumpli). Kicsit pirítsuk, hogy az ízanyagok intenzívebbek legyenek, majd öntsük fel a felmelegített alaplével. Forrástól számított 20 pecig főzük lefedve, vagy amíg a zöldségek meg nem puhulnak. Trumixoljuk botmixerrel, adjuk hozzá a tejszínt, sózzuk borsozzuk. A tányér mellett egy kis tavaszi tekerccsel tálaljuk.


Körtés-káposztás tavaszi tekercs
tavaszi tekercs lapok
egy kisebb fej vöröskáposzta
1 nagyobb körte
2 ek balzsamecet
2 ek barna cukor
1 ek olívaolaj
1 citrom leve
só, bors
növényi olaj a sütéshez


A káposztát és a körtét előkészítjük: a káposzta torzsáját kivágjuk, a leveleket azonos méretű, vékony csíkokra vágjuk, a körtéket meghámozzuk, és felkockázzuk kb 0,5 cm x 0,5 cm-s kockákra, kis citromlében megforgatjuk, hogy ne barnuljon, és a végtermék íze is pikánsabb lesz. Egy lábasban az olajat, és a cukrot feltesszük melegedni, hagyjuk, hogy kicsit karamellizálódjon, majd rádobjuk a káposztát, és aláöntjük a  balzsamecetet, sózzuk, borsozzuk. Ha már majdnem puha, hozzádobjuk a körtét, beleforgatjuk, lefedjük, és levesszük a tűzről. Egy másik lábosban kb 2,5 cm mély mogyoró, napraforgó, kukorica, repce, vagyis valamilyen ízetlen növényi olajat melegítünk (nem olíva!) közepes lángon. A tésztalapokra egy csíknyi káposztát halmozunk, a két szélét behajtjuk, majd feltekerjük, vigyázva a végekre, hogy mindig behajtsuk, és a tekercs zárt legyen. A végén vizes ujjal ragasztjuk be a tésztát. A tekercseket a kis buborékokat gyöngyöző olajba tesszük, s mindkét oldalán kb 1-1 percig sütjük, papírtörölközővel bélelt tálba szedjük, frissen tálaljuk.



Misoban érlelt tőkehal vöröslencsével, bok choy-jal - Takács (Hollóvár) Sauvignon Blanc 2008


Forrás: myriadrestaurantgroup.com
4 vastagabb (jó esetben fekete) tőkehal filé
90 ml sake (rizsbor)
90 ml mirin (japán főzőbor, édes)
6 ek fehér miso paszta
5 ek cukor


A sakét és a mirint egy kisebb lábosban forraljuk fel, és hagyjuk forrni kb 20 másodpercig, hogy az alkohol elpárologjon. Vegyük le a lángot, és keverjük hozzá a miso pasztát, majd ha teljesen elkeveredett, újra magas lángon adjuk hozzá a cukrot, és folyamtosan keverjük, amíg fel nem olvad. Hűtsük le. A halakat töröljük szárazra, majd helyezzük egy zárható műanyag dobozba, vagy zacskóba, öntsük rá a pácot, és egy kicsit tegyünk félre a tálaláshoz. A hűtőben legalább egy napot pácoljuk (minél tovább, annál jobb). Tálaláshoz a sütőt 200 fokra előmelegítjük. Egy sütőben is használható (grill)serpenyőben a felesleges páctól megszabadított (az ujjunkat húzzuk végig rajta) filéket a grillre tesszük, és megbarnítjuk az egyik oldalát (ez gyorsan megy, ugyanis a cukor és a mirinben lévő cukor hamar karamellizálódik), megfordítjuk, majd kb 15 percre a sütőbe tesszük, hogy belül is megsüljön. A félretett pácot kb 10 percig forraljuk, hogy tálalható sűrűségű legyen, ezzel díszitjük a tányért. A filéket vöröslencse ágyra helyezzük, bok choyt kínálunk mellé.
(Nobu Matsuhisa receptje alapján)


Vöröslencse
4 személyre kb 1/2 kg vöröslencse
1/2 teáskanál kurkuma
1/2 teáskanál só
2 ek növényi olaj
1 fej vöröshagyma
4-5 gerezd fokhagyma
1 l víz


Egy lábosban felmelegítjük az olajat, rádobjuk az apróra vágott hagymát. Mikor megpuhult, rádobjuk a fokhagymát, és pár másodperc múlva az átmosott lencsét, a kurkumát és a sót, átforgatjuk, majd felöntjük vízzel. Kb 20 perc alatt puhára főzzük (könnyen szétesik). Ha maradt víz, leszűrjük.


Bok choy
kb 2 cm-s gyömbérdarab felszeletelve
1 nagyobb gerezd fokhagyma
kb 75 dkg bok choy
2 ek mogyoróolaj
1 ek szezámolaj
0,5 dl víz
1 tk cukor
0,5 tk só


A bok choy-t hosszában felszeleteljük csíkokra, vagy levelekre szedjük, ha nem túl nagyok. Egy serpenyőben nagy lángon olajat melegítünk, beledobjuk a gyömbért, és addig pirítjuk, míg nem érezzük az illatát, ekkor dobjuk rá a fokhagymát, és rögtön utána a bok choyt, cukrot, sót, és a szójaszószt. Kb 1 percig pirítjuk, aláöntjük a vizet, lefedjük, és 2 percig pároljuk, végül hozzáadjuk a szezámolajat és tálaljuk.


Fusion gyümölcsrizs - Degenfeld 5 puttonyos aszú (2000)
A recept Szonja blogján, az Édesem-en olvasható. Az eredeti recept epret használ, ezt bármilyen gyümölccsel helyettesíthetjük, most pl. szederrel.


Miután megterveztük a menüt, az időzítést beszéltük át, és azokat a különlegesebb alapanyagokat, amiket be kellett szereznünk. Lindát érdekelték a beszerzőhelyeink, ezért együtt akart velünk vásárolni, vagyis vasárnap piacra mentünk! A Fővám téri Vásárcsarnok tökéletesen alkamas volt minden hozzávaló beszerzésére, hiszen miután a tőkehalat megvettünk, a pácolásához szükséges hozzávalókat és a ragacsos rizs hozzávalóit a halas stand melletti Ázsia boltban minden nehézség nélkül megtaláltuk, sőt, itt vásároltuk meg a tavaszi tekercs lapokat is; minden egyebet pedig a zöldségeseknél.


A halat a rendkívül egyszerűen elkészíthető páccal Linda egyedül pácolta be még aznap este, és kedden már együtt ügyködtünk a konyhában, ahol Szonjával váltottuk egymást. A desszert koradélután készült el, a levessel, az előkészített tekercsekkel és a vöröslencsével folytattuk délután, hogy előre dolgozzunk, frissen a tavaszitekercset csak kisütni kellett, ahogy a halat, és a bok choy-t is, de ezeket is előkészítettük, és együtt főpróbát is tartottunk. Ebből kiderült, hogy a tavaszitekercs kb 2 perc alatt készül el, ezalatt a levest pont tálalni lehet, a halat a levessel, tavaszitekerccsel egyidőben egy oldalán megpirítani pár perc, majd a forró sütőben pont annyi idő alatt készül el, míg megeszik a levest. Ezalatt a lencse is meleg lesz, a bok choy-t pedig szinte pillanatok kérdése gyorsan keverve megpirítani (stir-fry) az odakészített gyömbérrel, fokhagymával. Vagyis szinte alig van dolog, minden friss, és az egész vacsora nagyon látványos, mégis egyszerű, és könnyű.


A gyümölcsrizst pedig Szonja segítségével gyönyörűen tálalták pohárban, és Linda alig hitt a szemének, hogy ezt ő csinálta, egy egész kicsi segítséggel.


A szülők fél 8-ra jöttek, mi fél 7-kor köszöntünk el Lindától, akinek így még bőven volt ideje kicsit rendbe szedni magát. A kövekező életjelet már ma kaptuk tőle:


"Kedves Kornélia, Sára, Szonja (szigorúan ABC, és nem fontossági sorrendben)!


Köszönöm nektek a sok segítséget, a bíztató szavakat. Minden nagyon jól sikerült, és mind a hatan (még én is, pedig úgy izgultam, Zoli itatott velem kis bort az elején, hogy megnyugodjak) írtó jól éreztük magunkat! A vacsoráért pedig annyi elismerést kaptam, hogy szerintem az anyósjelöltet is meggyőztem!


Remélem, még találkozunk,


Linda"

2010. október 8., péntek

A jó szakácskönyvekről és az "amerikanizált" főzésről - Recepttel!


Itt fekszem az ágyamban, és a Jewish Princess Cookbook-ot olvasgatom, amit a húgomtól kaptam. És egyszercsak bevillant, hogy a blog...!

Megkaptam "a" vírust, amit a - ahogy a telefonomban szerepel, mert sokáig nem tudtam a nevét - Dr. Néni szerint minden második ember megkap. Ennek eredményeként fekszem az ágyban légcsőhuruttal, nincs hangom (aminek Andris szerintem örül), és le kellett mondani vacsorákat, valamint néhány Coook programot is. Ez utóbbiból hál' istennek akad, és remélem, hamarosan lesz olyan is, amit leírhatok majd (nem miattam nem írom le, hanem az ügyfelek egyelőre nem szeretik a nyilvánosságot...türelem).

Szóval a Jewish Princess (JP) Cookbook (amit itt lehet megrendelni). Nagyon vicces, tele "tanácsokkal" a Jewish Princesseknek!! Ehhez tudni kell, hogy a princessnek, vagyis hercegnőnek van egy pejoratív, rosszindulatú, de inkább csipkelődős értelmezése az angolban, ami leginkább a borsószem királykisasszony lehetne magyarul: azaz kényeskedő, lustácska, mai értelmezésben akár kicsit sznob is. A Jewish princess pedig egy külön műfaj, Amerikában a JAP, azaz Jewish-American Princess "a" sértés, amit egy elkényeztett zsidó lányra mondani lehet. Ez a könyv nekik szól, azaz egy kicsit nekem, bár nem tartom magam borsószem királykisasszonynak... (lehet, hogy a húgom igen?).

Szerintem egy jó szakácskonyv ilyen, mint ez a könyv. Régebben azt mondtam volna, legyenek benne képek, mert a kép mindig jó. Egyébként tényleg, de ma már, és főleg emiatt a könyv miatt, azt gondolom, ez nem feltétele a jó szakácskönyvnek. Kriszti úgyis mindig azt mondja, szerinte szakácskönyvet csak azok vesznek, akik már tudnak főzni. Viszont ha már a külsőnél tartunk:
- a borítója legyen puha - az könnyebben kezelhető
- ne legyen kicsi - a JP Cookbook pl. 20,8 cm x 16 cm, ez a maximum, ameddig elmegyek, ennél ne legyen kisebb
- jó minőségű, lehetőleg matt papíra nyomják (a szöveg a matt papíron olvashatóbb), minimum(!) 150g műnyomóra (nyomdatechnika, bocs)
- ha ragasztott, akkor maximális minőségű ragasztó legyen, hogy ne essen szét a könyv a lapozásnál
- és inkább ragasztott legyen...

Tartalmilag nehéz így leírni az elvárásaimat, mert minden szakácskönyv más. A lényeg, hogy legyen egyénisége, legyen egy jól meghatározható alaptéma, ami miatt pont arra a könyvre gondolok a millió közül, amikor épp egy "pont jó" receptet keresek a "pont jó" alapanyagomból. Legyen rendszerezett, és bevallom, itt konzervatívabb vagyok, én a jó öreg előétel, leves, tészta, halétel, főétel rendszert szeretem, ebben a legkönnyebb keresni. És egyáltalán nem bánom, ha a desszert külön könyv, bár pl a JP Cookbook is olyan, ami a desszertet is megköveteli egy kötetben a többi étellel.

Na most, hogy ezt megvitattuk, miért is olvasgattam ezt a szuper kis könyvet? Ja igen: a lemondott vacsorákat bepótoljuk, és nézegetem a recepteket, hogy a fejemben kavargó őszi alapanyagokat receptté szelidítsem. Még a Krisztitől kapott, közös kedvenc, szintén szuper Nélkülözhetetlen ázsiai szakácskönyvet is átlapoztam, bár az ázsiai konyha nem a szezonalitásról híres. Sosem lehet tudni, nem?

Viszonylag egyszerű, házias vacsorát szeretnénk Andrissal, egy olyan házaspárnak, akik nemrég költöztek haza Amerikából. Ezért valami amerikait gondoltam, még ha nem is az amerikai konyha nagyjait (a steak-ek, vagy a gumbo, vagy minden, ami rántott... sorolhatnám), de legalább elkészítésében amerikanizáltat. Ez egy kicsit hülyén hangzik, de nagyjából definiálja azt is, ahogy én főzök: klaszikus (francia) alapokkal, de leegyszerűsítve, amerikaisan. Mind a sütésben, mind a főzésben egyszerűsít, és igyekszik egészségesebb is lenni (kevesebb vaj, olaj, kevesebb liszt - mondjuk alig ránt, vagy habar). A mai modern "amerikai" konyha pedig nagy figyelmet fordít a helyi, szezonális, lehetőség szerint bio alapanyagokra. Hajrá Magyarország, legyen helyi, legyen bio! (A piacon úgyis minden - na jó, majdnem minden - szezonális.)

Amit használni szeretnék, a Coook weboldalán a Szezonális kedvencek menüpontban is megtalálható. Itt van pl. a tök; azt hiszem, most, hogy már hideg van, lehet egy finom, krémes körtés töklevest csinálni, de elgondolkodtató az olasz

Tökös gnocchi zsályás vajjal is... ez utóbbi annyira egyszerű, de mindig tuti siker:

A gnocchihoz
100 g őrölt dió
200 g liszt (+egy kevés)
300 g főtt, hámozot, felkockázott tök
csipet só

A zsályás vajhoz
100 g vaj
1 ek zsályalevél (+ a díszítéshez)
só, bors

A gnocchihoz a diót a liszttel és a tökkel összegyúrjuk (még jobb egy késes robotgéppel). A tésztát 4 részre osztjuk, mindegyik részt megszórjuk liszttel, és kolbász vastagságú hurkákat sodrunk belőlük, majd szépen felvágjuk kb 2 cm-es darabokra, és ezeket is megforgatjuk lisztben. Feltesszük a vizet forrni (ne felejstük el a sót!) majd ebbe dobjuk bele (nem túl sokat egyszerre) a gnocchikat, amiknek külön jót tesz, ha a víz forrásáig állnak egy picit. Nagyon hamar elkészül, kb 1 perc alatt feljön a víz felszínére, ekkor szedjük ki szűrőkanállal, és tegyük félre. Főzzük kis az összes gnocchit ugyanígy.

A zsályás vajhoz tálalás előtt olvasszuk meg a vajat egy serpenyőben, és dobjuk bele a zsálya leveleket, pár percig süssük, hogy az illóolajok jól kijöjjenek. Ebbe a vajba dobjuk a gnocchit, és így melegítsük át, közepes lángon. Főételnek is tökéletes!

Mivél én most előételben gondolkodom, ezért kisebb tányéron tálalnám, egy-két zsályalevéllel díszítve, frissen őrölt borssal megszórva (akár parmezán-forgáccsal). Sauska 2008-as Chardonnay-val szuper!

Főételnek a nagyon szakácsbarát (és nagyon amerikai) braisingelést választom, hiszen délelőtt bedobom a húst a sütőbe, és csak annyit kell foglalkoznom vele, hogy kb 1 órával a vendégek érkezése előtt kiveszem, redukálom a szószt, visszateszem a húst, és az egészet a már kikapcsolt sütőben tartom melegen tálalásig. Zelleres krumplipürével már kicsit télies étel ugyan, de végül is hideg van...

Desszert szempontból Szonjával konzultálok, hajlok egy elvitathatatlanul francia Tarte Tatin felé, a Krisztitől kapott Szent Donát Pince levendulazseléjével készült levendulás creme fraiche-sel.

Jó creme fraiche recept: kb 250 ml tejszínhez (adalék nélküli TEJ-SZÍN tejszín, nem növényi, nem főzőtejszín...) 2 kanál "kultúra", vagyis joghurt, kefír, legideálisabb esteben író. Kicsit össze kell melegíteni langyosra a kettőt, lefedni, és meleg, de legalábbis nem hideg helyen hagyni állni min. 24 órát, ha még nem elég sűrű, akkor tovább. Nem romlik meg a baktériumkultúra nem hagyja!

Szóval ezeken jár a fejem, ma, hogy már nem szenvedek annyira a köhögéstől. Úgy tűnik, az antibiotikum segít, és remélem, hogy vasárnap már piacra is tudok menni, hogy beszerezzem a vacsorához valókat. Főzni akarok!!

Jobbulást mindenkinek, aki beteg, együttérzek!


U.i.: nem tudok elmenni szó nélkül amellett, amivel Magyarország megint a világ címlapjaira került.

250 Ft minden hívással

200 Ft minden hívással

Magyar Ökumenikus Segélyszervezet honlapján az a számlaszám is megtalálható, ahova utalni lehet. Segítsünk mi, akik szerencsésebbek vagyunk!